
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 101.6 mm |
| Width | 96.52 mm |
| Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Height | 18.3 mm |
| Material | Polyamide |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 18.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| Weight | 127.999996 g |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 15 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CB, CSA, UL, VDE, cULus |
| Number of Circuits | 20 |
| Orientation | Right Angle |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Color | Green |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Poles | 20 |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Positions Per Level | 20 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 30 AWG to 12 AWG |
| Current Rating (IEC) | 12 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
